Doktor Kohn, ul. Grunwaldzka

March 4, 2017

   Dom przy ulicy Grunwaldzkiej, wybudowany dla Abrahama Zorna i Emila Kohna, właścicieli tartaku w Kąclowej, postawiono w miejscu spalonego przez Rosjan w 1914 pierwotnego domu. Budowę rozpoczęto w 1923 r., na zabytkowych drzwiach widnieje data 1926.


   Emil Kohn był radnym miasta Grybowa, przewodniczącym gminy żydowskiej w Grybowie i sprzedawcą mebli. Jego syn Henryk był uznanym, powszechnie szanowanym lekarzem, który uratował życie i zdrowie niejednego grybowianina, a ubogich leczył za darmo (poświadczone wieloma wywiadami). Stary Zorn, teść Emila Kohna, miał liczne córki, stąd w jednym domu mieszkały również ich rodziny, m. in. adwokat Finkenthal i Knoblochowie.

   W czasie okupacji mieściła się tam siedziba Judenratu, gdzie prowadzono administrację getta, a Niemcy ściągali kontrybucje. Z okna tego domu małoletni Jakub Brodman widział rozstrzelanie w sąsiadującym parku miejskim prezesa Judenratu Eliasza Brodmana i reszty rady. Rodzina Kohnów i Anna Finkenthal, a także część rodziny Knoblochów, uciekła wraz z wybuchem wojny we wrześniu 1939 na wschód, gdzie udało im się przeżyć.

   Doktor Henryk Kohn prowadził po wojnie praktykę lekarską we Wrocławiu. Przeżył też jego brat Juliusz, siostra Helena i ojciec Emil, kuzynka Anna Finkenthal i kuzyn Juliusz Knobloch.
Proszę osoby, które posiadają wiedzę o rodzinie Kohnów o podzielenie się.

Fot. K. Kmak, grybow.pl, zbiory Sławomira Dziadzio.

 

Please reload

Ostatnie posty

July 26, 2018

April 22, 2017

February 18, 2017

January 28, 2017

Please reload

Archiwum
Please reload

© 2020 stowarzyszene Saga Grybów