top of page
  • Kamil Kmak

Florynka - "Łańcuch ludzkich wspomnień"


Wymarzyliśmy przyniesienie projektu "Cichy Memoriał" do Florynki, "Stolicy Łemków" - nie mogło być lepszego miejsca na mural ożywiający pamięć o dawnej społeczności łemkowskiej Gór Grybowskich. Jak wspomnieliśmy, mieliśmy wątpliwości - jak znajdziemy rodziny chętne włączyć się w projekt? Po wyszukaniu hasła "Florynka" w Youtube znaleźliśmy wśród różnych nagrań perłę - film Krzysztofa Wojciechowskiego, nakręcony w 2002, a zamieszczony w sieci dopiero w 2018 r. pt. "Florynka - Łańcuch ludzkich wspomnień". Zapraszamy do obejrzenia w całości - warto zarezerwować sobie na to te 30 minut. To poruszająca opowieść o panu Michale Romaniaku, urodzonym we Florynce w 1937 r., wygnanym z rodziną w czasie akcji "Wisła" w 1947; o jego tęsknocie za ojczystą i matczyną Florynką, oraz o fantastycznej przyjaźni, jaka łączyła pana Michała i jego żonę z obecnymi mieszkańcami jego dawnego domu. To państwo Stecowie, których odwiedziliśmy w lipcu - przyjęli pomysł muralu z wielką otwartością, tak jak z wielką gościnnością przyjmowali państwa Romaniaków.


Najbardziej zaskoczony pomysłem i projektem był syn śp. Michała Romaniaka - Jerzy. Gdy zadzwoniliśmy, nie mógł ukryć wzruszenia. Opowiedział, że tata z tęsknoty za Florynką malował jej mapę na drzwiach swojej poniemieckiej stodoły w Michałowie na Dolnym Śląsku... We Florynce u państwa Steców zachowały się oryginalne drewniane zabudowania Romaniaków z lat 30. - mamy wspólnie wybraną ścianę i przedstawimy rodzinę pana Michała z artystą street art Arkadiusz Andrejkow. Łańcuch ludzkich wspomnień i projekt "Cichy Memoriał - Grybowska Saga" - razem dla przyszłości Ścianę i fotografię zaprezentujemy w kolejnym wpisie.

Nasz projekt i malowanie odbywa się dzięki darczyńcom zbiórki - prosimy o każde, nawet najmniejsze wsparcie: https://pomagam.pl/cichymemorialgryb/ - zebraliśmy ponad 1100 zł i idziemy w górę - dziękujemy!

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page