top of page
  • Kamil Kmak

Grybów w programie festiwalu Galicjaner Sztetl


Jutro w ramach Galicjaner Sztetl - Dni Pamięci Żydów Galicyjskich na cmentarzu żydowskim w Grybowie wydarzenie pt. "Otwarta Brama Cmentarza", podobne wydarzenia odbywają się tego dnia w Tarnowie, Brzesku, Mielcu, Nowym Sączu. Przypominamy, że cmentarz grybowski (adm. Siołkowa, na stoku Wojciechowej Góry) jest otwarty całorocznie, znajdują się na nim na stałe tablice edukacyjne zredagowane i wzbogacone w materiał archiwalny przez Jolanta Kruszniewska i Kamil Kmak w ramach projektu "Ludzie, nie liczby - Grybów".

Jutro po cmentarzu oprowadzi Anna Boruch. W najbliższych dniach na stronie saga-grybow.com znajdzie się "Miniprzewodnik po cmentarzu żydowskim w Grybowie" autorstwa Jolanty Kruszniewskiej, doktorantki judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.


Zachowało się do dnia dzisiejszego (znanych nam) niewiele fotografii osób pochowanych na tym cmentarzu. Wśród nielicznych są ocalone w Kanadzie i USA fotografie Friemety Lieby i Jakuba Markusa Gottlobów. Jedno z nich, dzięki uprzejmości pp. Ruth Gottlob-Katz i Floralove Katz, włączyliśmy w projekt murali i deskali "Cichy Memoriał - Grybowska Saga", który rozwijamy z Arkadiusz Andrejkow, łącząc w jedną mozaikę różne kultury, wyznania, języki i grupy społeczne, zamieszkujące niegdyś pod jednym grybowskim niebem i spotykające się na grybowskim rynku: katolickich, żydowskich, prawosławnych Polaków, Żydów, Łemków.


Friemeta Lieba zd. Feldschreiber urodziła się w 1862 r. w Nowym Sączu, zmarła w 1937 r. w Grybowie. Jakub Markus, grybowianin od pokoleń, syn Schachny i Estery, ur. się w 1865, a zmarł w 1933 r. w Grybowie. Fragment prezentowanej publicznie po raz pierwszy fotografii przedstwiającej małżeństwo pochodzi prawdopodobnie z lat 1900-1910.

Postacie te łączą dwa projekty, w które jako członkowie "Sagi" się angażujemy, czyli Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers oraz "Cichy Memoriał - Grybowską Sagę".


Zapraszamy jutro i stale


Fot. cmentarza, muralu, opis: Kamil Kmak

Fot. rodziny - arch. Ruth Gottlob-Katz, Floralove Katz

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page