top of page
  • Saga Grybów

Grybowianie za oceanem: rodzina MichalikówPod koniec XIX w. ruszyła "wielka ucieczka z Galicji", ogromny ruch emigracyjny, o którym możemy przeczytać w książce Martina Pollacka "Cesarz Ameryki". Z Grybowa i powiatu grybowskiego wyjeżdżały setki osób - Polacy katolicy, Żydzi, Łemkowie. Dziś w Stanach Zjednoczonych, ale też Kanadzie, Brazylii, Argentynie, żyją tysiące potomków grybowian.

Dziś dzięki wytrwałej pracy genealogicznej i dokumentacyjnej pani Marty Michalik-Adamczuk i Danuty Bytnerowicz możemy zaprezentować losy pary grybowian, która szukała szczęścia za oceanem. Na fotografii z lewej strony, widzimy Edmunda Michalika z ul. Węgierskiej z żoną Heleną z Krokowskich. Obydwoje urodzili się w Grybowie. Edmund w 1881 r. - jako syn Kazimierza Michalika i Teresy zd. Kornakiewicz. Jego rodzeństwo to Maria Górska, położna Konstancja Lewicka, Apolonia Witek, kowal Jan Michalik. Do Stanów wypłynął w 1907 r. Helena urodziła się w Grybowie w 1893 r. jako córka Jana Krokowskiego, wyemigrowali do Stanów w 1903 r. Edmund w 1915 r. wystąpił o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego. Dzieci pary to: Kazimierz, ur. 1912; Edmund Ryszard, ur. 1916 zm. 2001 - wybitny matematyk, jego syn Ryszard jest kardiochirurgiem; Amalia (Molly) Teresa Szatkowski, ur. 1913, zm. 2002 - była przewodniczącą Women's Club Uniwersytetu w Pittsburghu, żoną doktora Aleksandra Szatkowskiego.

Dziękujemy Paniom za przesłanie materiałów i informacji! Gratulujemy wykonanej pracy. Takich emigracyjnych historii czeka jeszcze na odkrycie bardzo wiele.

Album rodziny Michalików z Węgierskiej prezentujemy od kilku lat w galerii Społecznego Archiwum Grybowa.

206 wyświetleń

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page