top of page
  • Kamil Kmak

Jacek Ostaszewski odwiedził dom dziadków, Janiny i Jana Dębowskich, w Grybowie


Dziś pamiętamy o naszych dziadkach. Przy tej okazji chcemy podzielić się minirelacją fotograficzną z odwiedzin w Grybowie pana Jacka Ostaszewskiego, lidera zespołu Osjan, muzyka i kompozytora - który w ubiegłym roku po raz pierwszy przyjechał zobaczyć dom, w którym mieszkali jego dziadkowie Jan i Janina Dębowscy, oraz mural "Cichego Memoriału - Grybowskiej Sagi" autorstwa Arkadiusza Andrejkowa W domu tym wychowywała się od 10. roku życia do pełnoletniości mama pana Jacka, Krystyna Dębowska-Ostaszewska, absolwentka przedwojennego grybowskiego Gimnazjum, aktorka Teatru Rapsodycznego i Teatru Starego w Krakowie. Związek rodziny Dębowskich z Grybowem przerwała wojna i śmierć dziadka Jana w Katyniu. Ocalały meble i obrazy, oraz kilka fotografii z Grybowa, a przede wszystkich wiele wspomnień, które babcia Janina przekazała małemu Jackowi.


Poprzez murale do Grybowa symbolicznie powróciły osoby, które zabrały dziejowe kataklizmy - wojny, wysiedlenia, Zagłada. Dla nas szczególnie ważne są momenty, kiedy za sprawą powstania murali powracają potomkowie - to jak odzyskanie cząstki świata, która została odebrana i utracona. Ta fotografia uchwyciła jeden z takich niezwykłych momentów.


Na marginesie warto dodać, jako jeszcze jeden wątek grybowski, że pan Jacek wykonał partie fletu do muzyki Zbigniewa Preisnera w filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Podwójne życie Weroniki", w którym kilkukrotnie pojawia się nasz Grybów.


Pan Jacek z żoną Małgorzatą odwiedzili nas 21 sierpnia 2022 roku jako goście wydarzeń i koncertu projektu "Wykorzenieni/Ukorzenieni" - a w wirze działań i prac wokół tego projektu do tej pory nie zrelacjonowaliśmy spotkania. Serdecznie dziękujemy za odwiedziny i stale zapraszamy


Fot. Małgorzata Ostaszewska

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page