top of page
  • Kamil Kmak

Janina Czaplińska - powstańczyni warszawskaDziś 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.


Wśród powstańców była kobieta szczególnie związana z Grybowem - Janina Czaplińska, córka Władysława i Agnieszki. Pochodziła z grybowskiego rodu Czaplińskich, i choć urodziła się i wychowała na wschodzie Rzeczpospolitej, gdzie jej ojciec Władysław, grybowianin z urodzenia, służył w Polskiej Policji, to przed II wojną światową krótko zamieszkiwała w Grybowie.

Znaczniejszym jest jej udział w powstaniu i funkcjonowaniu grybowskiej komórki Polskiej Organizacji Zbrojnej. W 1939-1940 r. Czaplińska wraz z bratem Alojzym (ps. "Orlik") była jej inicjatorką, łączniczką Grybowa z Krakowem i Warszawą. Zaprzysiężona została również matka rodzeństwa, Agnieszka, a w małym, niepozornym, bardzo starym drewnianym domu w uliczce Przedmieście w Grybowie znajdował się punkt kontaktowy. Alojzy dzięki kontaktom siostry organizował w Grybowie przerzuty polskich oficerów i uciekinierów na Zachód przez "zieloną granicę" szlakiem Tarnów-Grybów-Izby/Tylicz-Bardejów-Koszyce-Węgry (dalej Jugosławia-Włochy-Francja/Anglia).


Więcej o tym szlaku oraz Janinie i Alojzym Czaplińskich w nowym artykule:

Janina w czasie wojny pracowała w Delegaturze Rządu na Kraj, była kierowniczką łączności. Jej pseudo - "Aleksandra", "Biruła".

Losy powstańcze opisywała sama w nagraniu dla Muzeum Powstania Warszawskiego:


Oprac. Kamil Kmak, fot. dzięki uprzejmości p. Marty Czaplińskiej-Johansson, córki Alojzego Czaplińskiego "Orlika".

12 wyświetleń

留言


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page