top of page
  • Saga Grybów

Nowe dwujęzyczne tabliczki informacyjne obok murali "Cichego Memoriału - Grybowskiej Sagi"
Kolejna, 7. tabliczka informacyjna, znalazła się obok muralu - w Grybowie, przy ul. Kilińskiego. W dwóch językach, polskim i angielskim, w kilku zdaniach informuje jakie imiona nosili przedstawieni na muralu członkowie rodziny Gottlob i Kapner, gdzie w Grybowie mieszkali, oraz jaki był ich los - sześcioro zginęło w Zagładzie: Mojżesz i Dora Kapnerowie, ich dzieci: Estera, Sara, Józef, Izaak, a także urodzeni po wykonaniu fotografii Ozjasz i Herman. Estera zginęła wraz z mężem i synem, Izaak z żoną i córką. Dziadkowie ze zdjęcia, Friemeta Lieba i Jakub Markus Gottlobowie, zmarli przed wojną i pochowani są na cmentarzu żydowskim w Grybowie (teren wsi Siołkowa przy granicy miasta).

Na tabliczce umieściliśmy również oryginalną fotografię z 1922 r., która trafiła do nas od wnuczki Jakuba Markusa i Friemety Lieby, pani Ruth Gottlob-Katz i jej córki Floralove Katz z Ottawy.

Budynek widoczny w tle, na prawo od ściany z muralem, to znajdująca się w stanie ruiny grybowska synagoga, jedna z dwóch dawnych, która ocalała, lecz nadal niszczeje. Ulicę Kilińskiego do dziś nazywa się Uliczką Żydowską, taka była jej oficjalna nazwa na XIX-wiecznych mapach katastralnych.

Tabliczka zawiera także adres i kod QR odsyłające do naszej strony internetowej i facebookowej, gdzie poczytać można o projekcie, życiu postaci z murali, na tle historii Grybowa.

W przygotowaniu tabliczki do kolejnych trzech murali Fot. Kamil Kmak

Comentarios


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page