top of page
  • Kamil Kmak

Porządkowanie cmentarza żydowskiego #2/2021


Dziś, w upalny piątkowy dzień, lecz w przyjemnym cieniu drzew, porządkowaliśmy cmentarz żydowski w Grybowie, w drugiej zbiorowej akcji (nie licząc indywidualnych) w 2021 roku.

Dziękujemy za wspólne działanie Janina Naskalska-Babik z dziećmi i Inga Marczyńska z dziećmi, nasza młodzież zasuwała na równi z dorosłymi Poza grupami wsparcia z Krakowa i Jasła działała standardowa paczka "Sagi", czyli Anna Boruch, Andrzej Kmak, Kamil Kmak.

Udało się wykosić większość cmentarza, wciąż pozostają kawałki tego ogromnego terenu, gdzie nie dotarliśmy z kosą - praca na opuszczonych cmentarzach jest pracą bezustanną, którą trzeba ponawiać co najmniej 2-3 razy do roku. Dzieci pod opieką mam oczyściły z mchu i roślinności dużą część macew.

Przypominamy, że cmentarz jest otwarty dla odwiedzających.

Planujemy już sierpniowe dni pamięci, 20 sierpnia spotkamy się nad masową mogiłą w Białej Niżnej, jak co roku od 6 lat w rocznicę tzw. likwidacji getta w Grybowie, 22 sierpnia przy nowym pomniku na cmentarzu, który dziś porządkowaliśmy, nad którym sprawujemy społeczną opiekę od 2013 r. a który zyskał piękne upamiętniania w postaci imiennego pomnika 1770 ofiar - Żydów z getta w Grybowie, białej macewy nad masowym grobem oraz czterech tablic edukacyjnych - roku 2019 z Ludzie, Nie Liczby-People, Not Numbers. Piąta znajduje się przy mogile w Białej Niżnej.

O szczegółach będziemy informować w najbliższych tygodniach.

Dziękujemy Janinie, Indze i zachęcamy grybowian do wsparcia w dbaniu o miejsce pochówku naszych sąsiadów, znajomych naszych rodziców i dziadków.


Fot. Inga Marczyńska, Kamil Kmak

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page