top of page
  • Kamil Kmak

Powrót do Grybowa w komiksie Leeli Corman, potomkini Ocalałego Mendla Lipczera z ul. Różanej


"Nie jesteś gościem" to tytuł nowego komiksu Leeli Corman, wnuczki ocalałego z Zagłady grybowianina Mendla Liczpera, amerykańskiej ilustratorki, autorki komiksów i nauczycielki akademickiej.


"Wizyta w Polsce pozwoliła mi poznać samą siebie w niespodziewany sposób, w miejscu, o którym nigdy wcześniej nie myślałam jako o moim miejscu." - pisze Leela Corman.

Komiks publikowany jest w poczytnym magazynie "Tablet Magazine". Przedstawia, w zwięzły i pełen mocy sposób, emocje i refleksje Leeli, związane z przekazywaną z pokolenia na pokolenie traumą Zagłady, poczuciem utraty więzi z ojczystym krajem - Polską, ojczystym miastem - Grybowem, a potem poczucie odzyskania, choćby częściowego, tego co utracone, oraz drogi do uleczenia głębokich ran. Drogą tą jest przyjaźń, poświęcenie i... polska kuchnia.

Komiks jest też swoistą relacją z wydarzenia odsłonięcia 3 listopada 2019 r. pomnika na cmentarzu żydowskim w Grybowie w ramach inicjatywy "Ludzie, nie liczby" Dariusz Popiela, której mieliśmy - członkowie "Sagi Grybów" - zaszczyt być częścią, jako zespół projektu. Pomnik wymienia z imienia i nazwiska ponad 1700 ofiar z getta w Grybowie, w tym pradziadków Leeli i rodzeństwo jej dziadka, którzy na pomniku na mogile masowej w Białej Niżnej byli tylko anonimową liczbą, przez kilkadziesiąt lat. Po 77 latach od 1942 r. oddaliśmy im ich imiona i nazwiska.

Komiks wspomina też ocalałego z Zagłady grybowianina Leona Schagrina, który dziś ma 95 lat, który połączył nasze drogi 11 lat temu, gdy ze Stephenem Shoosterem wspólnie tworzyliśmy biografię Leona, "The Horse Adjutant".


Marzymy o polskim wydaniu komiksu, będziemy o to z pewnością zabiegać.

Leela Corman, Stephen Shooster, Charly Shooster - dziękujemy

Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page