top of page
  • Kamil Kmak

Rodzina RiegerówOtrzymaliśmy wyjątkowe pamiątki po urodzonym w Grybowie w 1893 r. Saulu Riegerze. Dawid Saul Rieger był synem Józefa i Anny, prowadzących przy rynku, obok kościoła, sklep żelazny. Na zdjęciu dyplom ukończenia Uniwersytetu Lwowskiego z 1919 r.

Trzej bracia Rieger byli świetnie wykształceni, kończyli szkoły w Krakowie i uniwersytety w Wiedniu i Lwowie. Eliezer został profesorem i dyrektorem departamentu edukacji w powstającym państwie Izrael.

Saul w 1920 r. zamieszkał w Łodzi. Ożenił się z Elżbietą Schwarzbart z Chrzanowa, absolwentką matematyki w Krakowie, której brat, Ignacy Schwarzbart, był posłem Rzeczpospolitej Polskiej V. kadencji, a w czasie okupacji znalazł się na Zachodzie i był członkiem władz RP na uchodźstwie w Londynie. Obydwoje Saul i Elżbieta we Lwowie i Łodzi byli nauczycielami gimnazjalnymi.

Saul i Elżbieta wyjechali do Palestyny już w 1933 roku. Również Eliezer, Naftali (trzeci brat), oraz rodzice - Józef i Anna, wyemigrowali przed Zagładą. W przyszłości zaprezentujemy szersze opracowanie na temat rodziny Riegerów i ich wuja, Samuela Goldberga z Grybowa.

Za fotografie i pamiątki dziękujemy wnuczce Saula Riegera, Hannie Lavie.

28 wyświetleń

Comments


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page