Spacer śladami murali "Cichego Memoriału" i grybowskiego getta
W sobotę 19 sierpnia przeszliśmy szlakiem murali i deskali "Cichego Memoriału - Grybowskiej Sagi" razem z mieszkańcami Grybowa i okolicy oraz turystami. "Odwiedziliśmy" 8 z 12 dzieł Arkadiusza Andrejkowa i naszego wspólnego projektu, na terenie miasta i Białej Niżnej. Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji! Oprócz grybowian byli z nami zarówno goście z Tarnowa, Mielca, Żywca, Krakowa, Starachowic i Sosnowca, jak i mieszkańcy pobliskich miejscowości: Gródka, Stróż, Ropy. Był to najliczniejszy spacer edukacyjny do tej pory - ponad 30 osób zdecydowało się być z nami, mimo bardzo dużego upału.
Spacer połączony był z promocją albumu, który jest już w druku :) Spacer i album naszego międzykulturowego projektu wpisują się w upamiętnienie różnorodnych postaci z historii Grybowa, lecz szczególnie w dniu 19 sierpnia, w przeddzień 81. rocznicy Zagłady Żydów grybowskich, wspominaliśmy reprezentujące ich rodziny przedstawione na muralach przy ul. Węgierskiej i Kilińskiego, obok dwóch dawnych synagog: Riegelhauptów, Gottlobów i Kapnerów. Opowiedzieliśmy również o Marii, Zygmuncie, Michale, Bolesławie i Janinie Studnickich, ks. Adamie Kaźmierczyku, Janie i Janinie Dębowskich, Krystynie Dębowskiej-Ostaszewskiej, Józefie Hodbodzie i Zdzisławie Mączeńskim oraz na koniec o Ludwiku Lizoniu i rodzinie Pelczarskich. A albumie znajdują się oczywiście narracje o pozostałych czterech muralach i deskalach: z rodzinami łemkowskimi Romaniaków, Gojdyczów i Łuczkowców z Florynki, z prof. Józefem Motyką z Kąclowej, z Bronisławą Rychter-Janowską, artystką i nauczycielką w Siołkowej oraz z Franciszkiem Paszkiem "Kmicicem" na Podchełmiu, synem właścicieli Browaru "Grybów" w Siołkowej-Strzylawce.
Spacer poprowadził Kamil Kmak, a o Ludwiku Lizoniu opowiedziała Iwona Niepsuj. W albumie znajdują się rozdziały kolejnych współautorów: Marii Adamik, Ewy Andrzejewskiej, Anny Boruch, Anny Kurdzielewicz oraz Danuty i Andrzeja Kmaków oraz ponad 330 archiwalnych i współczesnych fotografii oraz dokumentów Wszyscy uczestnicy spaceru otrzymają naszą publikację Kolejną okazją do zdobycia albumu - który jest darmowy, ale ukazuje się w ograniczonym nakładzie 500 egzemplarzy - będzie spotkanie autorskie, które planujemy na wrzesień lub październik, o dacie poinformujemy niebawem.
Dziękujemy za fantastyczną atmosferę na spacerze, mnóstwo komentarzy, pytań, ożywionych rozmów, za podzielenie się nowymi wątkami historii przedstawionych postaci - przez takie interakcje rośnie nasza wspólna grybowska opowieść, "Grybowska Saga".
Fot. Iwona Niepsuj
Comentários