- Kamil Kmak
Społeczne Archiwum Grybowa powiększa się - dziękujemy!
Od 2010 r., kiedy powstała na facebooku pierwsza grupa "Grybów", później strona o tej samej nazwie, następnie w 2016 r. strona pod nazwą Społeczne Archiwum Grybowa SAGA, by następnie przekształcić się w "Sagę Grybów" i wyrosłe na jej gruncie stowarzyszenie, napływają do nas od grybowian z całego świata pamiątki, głównie stare fotografie, czasem dokumenty lub zdjęcia przedmiotów. Sami często gościmy w domach grybowian w różnych zakątkach Polski (i globu). Z tej gleby wyrósł projekt "Cichy Memoriał - Grybowska Saga", w którym do współpracy z jego autorskim projektem zaprosiliśmy do Grybowa artystę Arkadiusza Andrejkowa W miasteczku i okolicy podziwiać można już 7 murali deskali przedstawiających różne grupy ludzi, różnych kultur, wyznań i języków, zamieszkujących Ziemię Grybowską.
W ostatnich tygodniach i miesiącach, w okolicy malowania kolejnych trzech murali, trwał nieprzerwany napływ kolejnych rodzinnych pamiątek. Chcąc zachować rzetelność i oddać słuszną wagę wartości tych prawdziwych skarbów, będziemy publikować je z należytą uważnością, prosimy o cierpliwość, cała nasza społeczna praca wynika z pasji i jest prowadzona w tzw. czasie wolnym
Za fotografie i dokumenty przekazane niedawno dziękujemy pp. Małgorzacie Piotrowicz, Jerzemu Romaniakowi, Przemysławowi Gałuszce, Jonny'emu Lipczerowi, Deborze Sidloff, Przemysławowi Manysiowi, Adamowi Mikrutowi, Jerzemu Gawłowi, Brianowi Sekula, Sally Stein, Marii Stanek, Zygmuntowi Sekule, Navie de Shalit, Mateuszowi Klementowskiemu, Jadwidze Mużelak-Śliwie, Natalii Małeckiej i Damianowi Nowakowi. Wyłuskujemy również stare grybowskie fotografie na internetowych aukcjach, docieramy do nowych publikacji, jak np. monografia łemkowskiej Binczarowej red. Piotra Trochanowskiego "Книга Білцаревы" (łem. "Księga Binczarowej", wyd. Ruska Bursa / Руска Бурса w Gorlicach, 2018), pozyskujemy matriały z Yad Vashem z relacjami ocalałych grybowian Żydów
Wszystkie one zasilą działające pod egidą stowarzyszenia cyfrowe Społeczne Archiwum Grybowa - o ile nie nalegają nasi ofiarodawcy, nie gromadzimy fizycznych zdjęć, ale wykonujemy na miejscu kopię, gromadzimy skany i zdjęcia zdjęć. Ludzie na fotografiach są dobrze znani i pamiętani lub kompletnie nierozpoznani. Będziemy prezentować historie grybowskich Legionistów, żołnierzy różnych armii i frontów, różnych wyznań (jak polski "Podhalańczyk" i później żołnierz RAF wyznania mojżeszowego Majer Lipczer), ofiary Zagłady, rodziny łemkowskie, żydowskie, bohaterów Polski Podziemnej, ale też czasy nowsze, jak dokumentacja grybowskiego okresu pierwszej "Solidarności" czy życia parafii.
Jak widać dzieje się dużo, w najbliższych tygodniach w pierwszej kolejności kontynuować będziemy publikacje o Florynce, o ks. Kaźmierczyku i o żydowskiej rodzinie Riegelhauptów, bohaterach najnowszych deskali i muralu, w podgrybowskiej Florynce, przy ul. Anielewicza i Węgierskiej.
Zostańcie z nami. Przeszłość bywa zaskakująca
Nasz email: saga.grybow@gmail.com
Commentaires