top of page
  • grybow

Płk Jan Maciejowski


Pułkownik Jan Maciejowski (na zdjęciu jako kapitan) syn C.K. zarządcy podatkowego Romana Maciejowskiego i Walerii z Kumorkiewiczów. W czasie I wojny światowej w 20 C.K. pułku piechoty znalazł się w niewoli rosyjskiej na Syberii. Wstąpił ochotniczo do 5 Polskiej Syberyjskiej Dywizji Piechoty (szlak bojowy z materiałów Centralnego Archiwum Wojskowego).

W okresie międzywojennym oficer obserwator w 2. pułku lotniczym w Krakowie. W czasie przewrotu majowego w 1926 roku opowiedział się za rządem przeciw siłom Piłsudskiego za co przez 10 lat nie otrzymał awansu. Od 1936 roku w Warszawie w Ministerstwie Spraw Wojskowych jako Kierownik Samodzielnego Referatu Mobilizacyjnego Departamentu Aeronautyki (odpowiedzialny za teoretyczne opracowanie planów i instrukcji mobilizacyjnych). Po kampanii wrześniowej we Francji, Afryce i Anglii nadal w Ministerstwie Spraw Wojskowych. Po rozformowaniu PSZ na Zachodzie przeszedł do Royal Air Force. Pozostał na emigracji, aż do śmierci w wypadku samochodowym w 1970 nie odwiedził Polski za, którą bardzo tęsknił.


W 1975 rodzina sprowadziła Jego prochy do Ojczyzny i pochowała w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Grybowie. Za fotografię i notę biograficzną dziękuję p. Zbigniewowi Maciejowskiemu.


1132 wyświetlenia
Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page