top of page
  • Kamil Kmak

Ilustratorka Leela Corman powtórnie w Grybowie - mieście jej dziadka, Ocalałego z Zagłady


Do Grybowa z Bostonu dotarła Leela Corman, artystka o korzeniach w naszym mieście, wnuczka Mendla Lipczera, Ocalałego z Zagłady. Cały nasz projekt związany z 80. rocznicą Zagłady, oprócz wymiarów związanych z upamiętnianiem ofiar, edukacją, sztuką, historią, nastawiony jest na spotkanie - w najogólniejszym, najszerszym znaczeniu - spotkanie ludzi, spotkanie kultur, religii, języków, myśli, doświadczeń. W tym sensie przed oficjalnym programem dziś rozpoczyna się nasza kulturowa wymiana Z Leelą znamy się od około 6 lat, a nasz kontakt jest dziełem przypadku (?). Historia naszej znajomości zaczyna się od kawy, przy której spotkały się Leela i Carly Shooster, córka autora biografii Ocalałego z Auschwitz grybowianina Leona Schagrina. Leela była nauczcielką rysunku Carly na Uniwersytecie Florydy. W pewnym momencie rozmowy Carly wspomniała, że kilka lat wcześniej (w 2011 r.) odwiedziła Polskę, Kraków i "takie niewielkie miasteczko, Grybów".

Leela nieomal "spadła z krzesła" i odpowiedziała: - Mój dziadek pochodził z Grybowa!

Świat jest bardzo mały, a tamto spotkanie dziś owocuje wyjątkowym, wspólnym projektem...

Carly zrelacjonowała mi tę scenę przez Messneger zaraz po spotkaniu

Tak od spotkania do spotkania - dziś w Grybowie działamy razem, umożliwiając mieszkańcom wyjątkowe spotkanie z historią i uczuciami Ocalałych z Zagłady - pierwszego i kolejnych pokoleń - poprzez język ich sztuki, rodzinnych przekazów i pamiątek, oraz osobistych narracji.

Już jutro Leela, nagradzana w USA ilustratorka i autorka komiksów, wystawiana w tłumaczona w kilku krajach, wykładowczyni i autorka kursów tworzenia komiksów, przeprowadzi dla grybowskiej młodzieży i dorosłych darmowy warsztat budowania opowieści (storytelling) i komiksu. Na pewno opowie też swoją rodzinną historię. Zapraszamy na to niezwykłe spotkanie (17:00 w bibliotece LO im A.Grottgera)

W sobotę Leela będzie nam towarzyszyła w spacerze po Grybowie i oprowadzaniu po wystawie projektu "Wykorzenieni/Ukorzenieni", a w niedzielę, wraz z sześcioma innymi rodzinami potomków żydowskich grybowian, w spotkaniu upamiętniającym ofiary Zagłady w Białej Niżnej, podczas koncertu i zasadzenia pamiątkowego dębu w Parku Miejskim i w spotkaniu pokoncertowym. Wręczy też upominki autorkom wyróżnionych prac, stworzonych podczas czerwcowego warsztatu malarskiego

Dużo fantastycznych spotkań przed nami. Stay tuned.

Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page