Maria Studnicka - deskal przy ul. Ogrodowej
Dzień trzeci malowania murali i deskali w Grybowie z artystą Arkadiusz Andrejkow.
Wybrana przez nas postać to Maria Studnicka, krakowianka, która zamieszkała w Grybowie jako 28-latka w 1906 r., kiedy to podjęła posadę nauczycielską. Po kilku latach została dyrektorką Szkoły Żeńskiej, ale była też, a pewnie przede wszystkim, jedną z najbardziej aktywnych społeczników w miasteczku. Znajdziemy ją wśród założycieli klubu sportowego "Grybovia", działaczy Rady Sierocej i Sodalicji Mariańskiej, jej inicjatywą była powstała w 1925 r. Prywatna Szkoła Zawodowa Żeńska ze znakomitymi warsztatami krawieckimi i szwalniczymi. Koordynowała inicjatywę Powszechnych Wykładów Uniwersyteckich w Grybowie oraz współorganizowała I Podhalański Kongres Eucharystyczny w 1935 r. Pisywała wiersze do prasy, część z nich można odnaleźć w bibliotekach cyfrowych. Organizowała kolonie dla dziewcząt oraz kolonie dla dzieci z "Kresów Zachodnich" (Łużyce). Oprócz tego zasiadała w Radzie Miejskiej jako jedna z tylko dwóch kobiet w przedwojennej historii.
Cała grybowska rodzina Studnickich - brat Marii, fotograf Zygmunt Studnicki, jego syn, również fotograf, Bolesław, jego brat Stanisław i siostra Janina, oraz brat Marii i Zygmunta, cukiernik i restaurator Michał - zmarła bezpotomnie.
Teraz krótki wtręt prywatny: mając na uwadze wielką rolę, jaką odegrali członkowie rodziny Studnickich w życiu Grybowa, poświęciłem bardzo dużo czasu w przeciągu kilku lat na zbieranie i dokumentowanie ich życia. Częściowe wytłumaczenie mojego zapału, to z jednej strony ogromny szacunek, jakim p. Studnicką darzyła moja śp. babcia Katarzyna Kmak zd. Gryboś, z drugiej materialny ślad, w postaci wielkoformatowego portretu Marii Studnickiej, który odkryliśmy na odwrocie tektury, wypełniającej rewers obrazu Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, podarowanego niegdyś babci przez p. Marię. To właśnie zdjęcie, ponadstuletnie, z młodości dyr. Marii Studnickiej, znajdzie się na ścianie ponadstuletniej stodoły pp. Szpakowskich przy ul. Ogrodowej, w pobliżu cmentarza - serdecznie dziękujemy za udzielenie ściany
Opis: Kamil Kmak, fotografia pozostaje w pieczy rodziny.
Pełniejszy artykuł o Studnickich wraz z bogatą galerią fotografii rodzinnych i kopii fotografii autorstwa Zygmunta i Bolesława Studnickich z 2016 r. znajduje się na stronie:
Projekt, w którym powstają murale i deskale Arkadiusza Andrejkowa, "Cichy Memoriał - Grybowska Saga", istnieje dzięki pracy społecznej stowarzyszenia Saga Grybów oraz finansowany jest z ofiarności publicznej. Link do zbiórki z pełnym opisem projektu:
Powstaje również relacja z akcji dzięki portalowi Grybów24, studiu Inżynierii Obrazu Lupus oraz p. Piotrowi Gaborkowi.
Comments