top of page
Kamil Kmak

Dr Rubin Besen


Kolejny piękny projekt domu, lecz tym razem wraz ze wspomnieniem konkretnych osób, zapomnianych grybowskich bohaterów.

Dom willowy przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie dziś mieści się przychodnia i apteka, powstał w 1927 r. dla adwokata dra Rubina Besena. Rubin Besen urodził się w 1886 r. w Podhajcach, jego żona Paula zd. Koenig w 1887 r. w Brodach, w Galicji Wschodniej. Rubin skończył prawo na Uniwersytecie w Wiedniu w 1911 r. Ich pierwsza córka, Rut, urodziła się w 1917 r. a druga, Ewa w 1922 r. W ich domu mieszkała też nauczycielka gimnazjalna mgr Róża Bleiberg.

Dr Besen był społecznikiem, opiekunem sierot żydowskich, był przedstawicielem syjonistów w Radzie Żydowskiej, animował życie kulturalne syjonistów w Grybowie, nadzorował organizacje młodzieżowe, opiekował się biblioteką i czytelnią oraz teatrem żydowskim, udzielał wykładów i brał udział w zjazdach syjonistów na szczeblu regionalnym. Prawdopodobnie m.in. dzięki niemu przynajmniej paru grybowskim Żydom udało się uniknąć Zagłady dzięki emigracji do Brytyjskiej Palestyny przed II wojną światową.

W czasie okupacji Rubin, Rut oraz Róża Bleiberg uciekli z Grybowa, prawdopodobnie na wschód - ich los pozostaje nieznany. Nie zamieściliśmy ich imion i nazwisk na pomniku ofiar z getta w Grybowie.

Paula i córka Ewa zostały w Grybowie i podzieliły los grybowskich Żydów.

Paula Besen została pozbawiona domu przez zarządców niemieckich. Kontynuowała pracę społeczną, nadzorując kuchnię dla ubogich i uchodźców aż do samej likwidacji getta.

Źródła ilustracji: Arch. Narodowe w Krakowie, sygn. 31/17/0/4/152, 29/217/0/3.

161 wyświetleń

Comentarios


Ostatnie posty