top of page
  • Kamil Kmak

Senator Stanów Zjednoczonych Barbara Ann MikulskiSenator Barbara Ann Mikulski, urodzona w 1936 r. w Baltimore jako wnuczka polskich imigrantów z klasy robotniczej, okazuje się prawdopodobnie potomkinią Mikulskich z gminy Grybów, portale genealogiczne przedstawiają ją jako wnuczkę Józefa Bartłomieja Mikulskiego urodzonego w 1879 r. w Grybowie.

Barbara ukończyła szkołę katolicką dla dziewcząt i studia socjologiczne. Od 1976 r. zasiadała w Kongresie Stanów Zjednoczonych przez 30 lat, wybierana z ramienia Partii Demokratycznej, jest tym samym najdłużej w historii urzędującą kobietą senatorem. Zasłynęła skuteczną walką o prawa dzieci, kobiet, osób starszych, Polaków i Afroamerykanów. W Polsce znana jest ze współtworzenia ustawy, która miała znosić wizy dla Polaków przyjeżdżających do Stanów.

Z ciekawostek - była pierwszą w historii senatu kobietą, która w 1986 r. wywalczyła prawo do przychodzenia do pracy w spodniach... Jej największym osiągnięciem jest przyjęta ustawa "equal pay for equal work", gwarantująca równość wynagradzania kobiet i mężczyzn na tych samych stanowiskach.


W 2013 roku Barbara Mikulski otrzymała od szefa MSZ RP Radosława Sikorskiego Odznakę Honorową “Bene Merito” a parę miesięcy póżniej Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

W 2015 roku została uhonorowania Medalem Wolności, najwyższym cywilnym odznaczeniem USA.


Wszystkich Mikulskich i krewnych z Grybowa i okolic prosimy o zweryfikowanie pokrewieństwa


Źródła:

252 wyświetlenia

Comentarios


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page