top of page
  • KK

Grybowscy narzeczeni AD 1912


Dzięki uprzejmości p. Wiktora Krokowskiego mogę prezentować jego rodzinną pamiątkę, bardzo stare i ciekawe zdjęcie sprzed ponad wieku, wraz z obszernym opisem i wywodem genealogicznym. Wykonano je przed rokiem 1912, a przedstawia dwie pary narzeczeńskie grybowskich mieszczan. Kolejno od lewej strony zdjęcia:

  1. Maria Oleksiewicz (1892-1975), c. Józefa i Anny zd. Zygadło, wnuczka Michała Oleksiewicza i Anny zd. Nalepa oraz Mikołaja Zygadło i Anny zd. Krokowskiej;

  2. Władysław Obrzut (1889-1983), s. Piotra Obrzuta i Petroneli z Kmaków, wnuk Kazimierza Obrzuta i Marii Berezińskiej oraz Mateusza Kmaka i Marii Stawiarskiej; ślub Władysława z Marią z Oleksiewiczów odbył się 17 lutego 1912;

  3. Leon Hełmecki (Hełmetzky - pierwotna pisownia; 1889-1953), s. Antoniego i Marii zd. Decker;

  4. Maria Kmak, c. Piotra Kmaka i Katarzyny zd. Zygadło, wnuczka Mateusza Kmaka i Marii Stawiarskiej oraz Mikołaja Zygadło i Anny zd. Krokowskiej; ślub Marii i Leona odbył się 9 listopada 1912.

Jak wynika z wywodu przodków, obie Marie oraz Władysław byli kuzynostwem. Wspomniany Mateusz Kmak to protoplasta grybowskiej gałęzi rodu Kmaków z Górek, pochodził z Białej Niżnej.

 

Dziękuję za podzielenie się pamiątką i gratuluję tak szczegółowej znajomości przodków!


831 wyświetleń
Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page