top of page
  • Kamil Kmak

Allan SekulaSzukając informacji o innym grybowianinie, Stanisławie Sekule, bohaterze Armii Andersa, przypadkiem odkryłem informację o innym Sekule... Bardzo znanym potomku tej samej grybowskiej rodziny.

Allan Sekula urodził się w Pensylvanii w 1951 r., tam też urodził się jego ojciec, jednak dziadek - Paweł Sekuła, był grybowskim kowalem, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Paweł był synem Tomasza Sekuły i Jadwigi z Obrzutów.

Dorobek Allana Sekuly to ponad dwieście wystaw i publikacji - był praktykiem i krytykiem fotografii i filmu - w kilkudziesięciu krajach: Szwajcarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Austrii, Belgii, Hiszpanii, Finlandii, Szwecji, Japonii, Korei Południowej i Nowej Zelandii, był wystawiany także w warszawskiej "Zachęcie".

W swojej twórczości skupiał się na świecie pracy, robotników, życiu portów morskich i okrętów, poruszał wątki globalizacji, Zimnej Wojny, a także aspekty życia Polonii w USA.

Wykładał sztukę na Uniwersytecie Kalifornijskim, jest też uznanym autorem publikacji z dziedziny filmu i fotografii. Został stypendystą m.in. Fundacji Guggenheima i Instytutu Getty'ego.

Zmarł w 2013 r. Dziś jego dzieła zdobią kolekcje m.in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, galerii Tate w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu. Pośmiertnie wystawiany już m.in. w Zurychu, Singapurze, Wiedniu, Antwerpii, Barcelonie, Bejrucie, Londynie i Nowym Jorku.

Jesteśmy już w kontakcie z wdową po Allanie Sekula, panią Sally Stein - przekaże ona do grybowskiej biblioteki katalog prac męża.

Szykuje się nam kolejny ciekawy cykl - uznani potomkowie grybowskich emigrantów

Oficjalna strona Allan Sekula Studio: https://www.allansekulastudio.org/

70 wyświetleń

Comentários


Ostatnie posty
Archiwum
bottom of page